čtvrtek 30. června 2011

V pionýrském táboře… (30.6.)

Tak mám za sebou první letošní dovolenou – v Čechách. Bylo to příjemné a už se tam zase těším, ale nejdřív mě čeká zase nějaké to dobrodružství u soudruhů…

Zpáteční let z Vídně do Moskvy jsem strávila pitím vína a rozhovorem s mladým Litevcem, který létá na rozdíl ode mě 4x týdně. Já mám sice časově náročnou práci, ale ještě stíhám po večerech trochu žít. Chudák Litevec má jediný volný čas, když sedí v letadle… Nakonec jsme po několika sklenkách červeného a hned po východu slunce nad obzorem usnuli a ani jsme nepoznali, že jsme přistáli. V Moskvě jsem se zase neohřála a rovnou se vydala autobusem do Voroněže. Devíti-hodinovou cestu jsem prospala a ve chvilkách kdy jsem nespala, jsem byla nucena sledovat ruskou soup-operu. Děj značně stupidního seriálu se odehrával v prostředí pionýrského tábora, ale řekla bych, že scénář byl původem z Jižní Ameriky.
To jsem ovšem netušila, že za pár hodin budu sedět taky v pionýrském táboře. V pravém ruském pionýrském táboře Sputnik.
Putinova strana Jedinaja Rosija tady pořádala mládežnické fórum „Molgorod“. Představovaly se tady různé nevládní organizace, probíhaly semináře a hry. Večer proběhlo vystoupení skupinek dětí, které soutěžily v komediálních scénkách. Nejvíc se dětem ale stejně líbila muzika v přestávkách. Rusové prostě milují hlasité DISKO a HIP-HOP! Navíc ruští teenageři neznají film Amelie z Montmartru ani seriál Happy Tree friends - neuvěřitelné.
Každé ráno mají děti rozcvičku, o svačině mají něco, čemu říkají „linějka“ kdy se řadí na táborovém náměstí a jednotlivé oddíly křičí pokřiky. I přesto, že doba pionýrů je ta tam a i přesto, že se vlastně nejedná o tábor, platí tu úplně stejná pravidla jako kdysi. Zákaz kouření, zákaz opuštění teritoria tábora, služba v kuchyni… Budovy vypadají pořád stejně, jídlo je myslím taky stejné a kuchařky v táboře jsou tu myslím od dob jeho založení. Jediné co se změnilo od dob pionýrů je to, že tábor se jmenuje „Ozdravný komplex Sputnik“ a v táboře mají wifi.

středa 22. června 2011

Drobné poznámky... (19.6.)

O jazycích

Moje spolubydlící mě nedávno poučila o tom, jakou frázi použít, když potřebujete sdělit, že nemluvíte francouzsky: „Mluvím francouzsky jako španělská kráva.“ – ve francouzštině samozřejmě.
Víte, který anglický akcent je nejhorší? Po několika měsíční zkoumání jsme se jednoznačně shodli, že africký. A to je u nich angličtina v některých zemích druhým mateřským jazykem.

Američani

Minulý týden k nám přijeli 4 mladí Američani učit angličtinu. Teda vylepšit si angličtinu bych chtěla, ale chytit americký přízvuk teda ne. Po zkušenostech z předchozího roku jsem se jich trochu děsila, ale nakonec musím přiznat, že tahle parta moje mínění o Američanech značně vylepšila.
Trošku konzervativní řekla bych, ale jinak velice přátelští a otevření. Na jejich první párty u Veroniky přišli v oblecích a když vešli do bytu a viděli, že se sedí na zemi, trošku se zarazili, ale přizpůsobili se docela rychle :-)

Voda

Ruská logika mě pořád ještě umí někdy pěkně vykolejit. Od začátku června v celém městě postupně v jednotlivých čtvrtích vypínají teplou vodu, vždycky na dva týdny – důvod? Prý nutné opravy po zimě. My máme štěstí, protože bydlíme v centru. Neměly jsme teplou vodu jen 3 dny.
Vrchol všeho bylo, když v sobotu vypnuli vodu v centru – úplně!! Naštěstí jen na 24 hodin ale i tak to bylo téměř neúnosné. Představte si, že musíte zůstat celý den v centru a nemůžete jít ani na záchod...
O den později jsme to rozebírali s mojí spolubydlící, která byla ve stejné situaci a říká: „...takové vedro a dusno, plazíš se po ulici a jediné co tě udržuje při životě je pohled na vodu ve fontáně a sto chutí tam skočit...“ A pak nám to došlo. Bastardi! Vypnuli vodu v kouhoutkách, ale fontány prosím, ty musí běžet!!!

O mojí šéfové

Poslední dobou mluvit s mojí šéfovou je jako dráždit hada bosou nohou. Jakoby nestačilo, že už tak je někdy těžké se s ní domluvit a stěžují si na ni všichni okolo. Minulý týden si proti sobě poštvala naše polské dobrovolnice. A ne najednou  - pěkně jednu po druhé. Ale jinak je to hrozně fajn ženská :-) Bylo vidět, že mě domů pouští jen velice nerada.

Maskváááá...

Bála jsem se, že cesta z Voroněže bude nudná. Nakonec mě naštěstí asi po hodině přepadla klasická vlaková únava, takže jsem cestu skoro celou prospala. Až na pár minut někdy uprostřed noci, kdy všichni 4 moji spolucestující začali chrápat najednou. Po 11ti hodinách ve vlaku mě přivítalo chladné ráno na moskevském Paveleckém nádraží. Na to, že jsem z Moskvy vlastně nic neviděla, mi to nepřijde tak strašné. Moskevské metro (teda ty dvě stanice co jsem viděla) zas tak výstavní nejsou. Asi bych se měla jet podívat na arbatskou. Dostat se z nádraží na letiště je pohodlné a rychlé (jen ne levné). Letiště je na evropském standardu. Jen ty zásuvky... Rusové se prostě nikdy nenaučí, že když chtějí poskytovat/používat wifi zadarmo, tak musí mít někde po ruce zásuvku, aby bylo kam připojit notebook. Našla jsem jednu volnou těsně před tunelem do letadla, tak jsem nezaváhala. Během 5ti minut se mě přišlo zeptat dalších 6 lidí, jestli nevím kde jsou další... Holt bez elektriky to nejde.

pondělí 13. června 2011

Rok v Rusku... (11.6.)

Dneska je to přesně rok. Ráno 11.6. 2010 jsem poprvé vystoupila z vlaku na nádraží ve Voroněži. A k mému malému výročí jsem si nadělila návštěvu zubaře...

Ano, v Rusku zubaři pracují i v sobotu. Vzpomínám si na svého českého zubaře s překrásnýma očima jak mi říká: „Musíme ty zoubky udělat hezké, aby nás v tom Rusku nepomluvili!“ Nechci vědět co si o něm musí moje ruská zubařka myslet... Taky si vzpomínám, že jsem měla hrůzu z toho, že se něco stane a já budu muset k zubaři v Rusku. Stalo se.
Nebudu detailně popisovat moje problémy s předními zuby, ale přišel moment, kdy bylo prostě nezbytné jít k zubaři. Zubařská poliklinika připomínala naše staré české nemocnice z 60tých let. Ordinace zubařky – místnost v pološeru a i tak bylo vidět, že zařízení je buď hodně ošoupané nebo špinavé (studovat jsem to nechtěla). No zato paní zubařka je úžasně hodný člověk a hlavně - mistr ve svém oboru. Pan zubař v Čechách se má ještě hodně co učit...

A jaké je to po roce? Přijde mi to jakoby to byl měsíc a přitom 10 let. Už to tu znám a pořád mě to tu ještě může překvapit. Jen na to hnusné pivo si pořád nemůžu zvyknout. A vůbec. Rok v Rusku a ještě jsem pořád naživu – docela úspěch ne? :-)

úterý 7. června 2011

fotkýýýý...

Jak jsme šily Ošklivé panenky (Ugly dolls)...

http://o.rajce.idnes.cz/Osklive_panenky/

Den záštity dětí... (1.6.)



Něco jako den dětí u nás, ale všichni dávají velký důraz na to slovo záštita. Chudáci děcka... My jsme s našimi polskými dobrovolnicemi Agatou a Monikou kývly na projekt v Sociálním ústavu pro děti a mládež.

Akci uspořádala Julie, která byla poslední ředitelkou organizace Passage-Zebra (která je předchůdcem „InterAction clubu“, kde teď pracuju) a zřejmě organizaci dovedla k definitivnímu konci. Teď s ní udržujeme jenom velice vzdálenou spolupráci, abychom si InterAction uchránili od nepříjemností. Nicméně jsme chtěly vidět, jak vypadá takový děcák v Rusku.
Úkol zněl následovně: povykládat dětem o tom, jak žijí děti v jiných zemích. Julie pozvala nás – opravdové dobrovolníky (teda kromě mě) a zaměstnance banky VTB24. A kromě dobrovolníků taky spoustu novinářů a dva televizní kanály. Nápad to byl dobrý, ale provedení značně stupidní. Zaměstnanci si nepříliš uvědomovali, že by měli bavit děti od 3 do 10ti let. Jeden zaměstnanec udělal prezentaci o dětech z Afghanistánu, která byla ovšem nudná nejen pro děti ale i pro dospělé (chlapečky zaujaly jedině fotografie, na kterých afghánské děti běhají se samopaly) – seděl u počítače, zády k dětem a něco si tam pro sebe mumlal a děti se nudily. Když jsem jim pak zaníceně vyprávěla o tom, jak v Čechách žijí draci a ze všeho nejradši mají k jídlu princezny, děti seděly ani nedutaly a nakonec, když jsme se dostali k části kdy přijede princ tak nadšeně křičely, že princeznu zachrání. Trochu jsem jim pak zamotala hlavu, když jsem jim řekla, že někdy je to jinak a na příkladu pohádky, kde se drak jmenoval Mrak, se ukázalo, že princezna se s drakem skamarádila. A pak samozřejmě Krteček... Uprostřed pohádky, ale Krtečka stopli, že přijela nějaká „mátuška“ (představená ženského kláštera) pozdravit děti. Mátuška nakráčela do místnosti jako hollywoodská star a začala dětem rozdávat balíčky od McDonalds. Zůstali jsme všichni jako opaření (a nejen evropani, ale i rusové). Tomu říkáme výchova – místo toho aby jim přivezla knížku nebo oblečení... Rozdala balíčky a odjela. U dětí ale měla samozřejmě úspěch.
Pak jsme se vydali s dětmi na zahradu a hráli s nimi hry – česká Rybičky, rybičky, rybáři jedou měla velký úspěch...
Děti byly milé a překvapivě rychle k nám za krátkou chvilku přivykly a nebály se zeptat na cokoliv. Jedna malá holčička říkala, že se jí to všechno moc líbilo, jen nechápe, proč tak divně mluvíme... Na konci mě jedna jiná malá holčička objala a říká: „Nashledanou teto „Jeřabino“!“ Popletla si moje jméno nejspíš proto, že jim jedna ze zaměstnankyň banky povídala o ptácích jeřábech a jelikož moje jméno je taky ptačí, tak mě prostě přejmenovala. A u mých kolegů a kamarádů se to chytlo s úspěchem.
Celé to bylo milé a veselé, jen když jsme odcházeli, tak se kdosi z dětí zeptal, jestli s nimi nezůstaneme navždycky a bylo vidět, jak se ve všech těch veselých dětských očkách okamžitě zableskla taková smutná jiskřička naděje...
Jediné co mi na celé akci vadilo, bylo to, že celou akci snímala na kameru televize Rossija 1 a pak kameraman byl značně neuctivý. Kameru strkal dětem přímo před nos, zavazel, chodil rychle sem a tam, dupal... Paní reportérka pak se mnou udělala interview a ještě ten den večer prý už ze mně byla tv star. Škoda, že jsem se na sebe zapomněla podívat... Stejně nemáme doma televizi. Polské dobrovolnice pak ještě dali interview televizi Ren, takže o popularitu teď máme postaráno.

pondělí 6. června 2011

Kamarád doktor... (6.6.)

Náš kamarád Athman studuje na univerzitě medicínu. Dneska byl na praxi v nemocnici a utekl mu pacient. Důvod byl prostý - Athman je černoch. Pacient prý jen zařval: "...ááá...černoch!!!" a dal se na útěk... Život je někdy krutý...